Tilskudd til gjennomføring av alternative opplæringsmodeller

Lærebedrifter kan søke om dekning av kostnader for å kunne ta ansvar for en større del av opplæringen i faget enn det som står i Læreplanverket. 
Søknadsfrist: 9. november 2026.

Formål

Ordningen skal bidra til å finansiere kostnader knyttet til utvikling og gjennomføring av søkbare alternative opplæringsmodeller i 1+3-ordningen, det vil si kostnader som ikke dekkes av det ordinære opplæringstilskuddet som følger lærekontrakter. 

Tilbud som omfattes av ordningen

Hvem kan søke?

  • godkjente lærebedrifter som har inngått intensjonsavtale om samarbeid med Innlandet fylkeskommune

Lærebedrifter som ønsker å utvikle alternative opplæringsmodeller i egen virksomhet kan søke i denne ordningen, alene eller i samarbeid med andre aktører. Du kan ikke søke på vegne av andre virksomheter. 

Les malen for intensjonsavtale (DOCX, 154 kB)
En intensjonsavtale forutsetter en dialog mellom lærebedriften og fylkeskommunen om de angitte satsingsområdene. Ta kontakt med fylkeskommunen for å drøfte avtalens innhold. Se kontaktpersoner nederst på siden.

Hva kan du søke om?

Lærebedrifter kan søke om dekning av kostnader slik at lærebedriften kan ta ansvar for en større del av opplæringen i faget enn det som følger av Læreplanverket for Kunnskapsløftet.

Finansiering kan innvilges for perioder på inntil tre år. Samlet tilskudd til en lærebedrift kan ikke overstige 3 millioner kroner i løpet av en treårsperiode. 

Rammen for tilskuddet i 2026 er 10 millioner kroner. Rammen for 2027 og 2028 fastsettes av fylkestinget i forbindelse med budsjettbehandling i desember hvert år.

Ordningen er rammefinansiert. Det innebærer at den samlede tilskuddsrammen for det enkelte år er begrenset, og at tilgjengelige midler kan bli disponert før årets slutt. Innvilgelse av tilskudd forutsetter derfor at det er midler tilgjengelig innenfor den vedtatte rammen på tidspunktet søknaden behandles. Alle søknader vurderes opp mot ordningens vilkår og den samlede økonomiske rammen. Det kan medføre at søknader helt eller delvis avslås, selv om vilkårene for tilskudd ellers er oppfylt.

Kriterier for å få tilskudd

Tilskuddet gis på følgende vilkår:

  1. Tilskuddet skal brukes til å gjennomføre tiltakene som er beskrevet i søknaden.
  2. Midlene kan brukes til å tilpasse lokaler, anskaffe utstyr og personalressurser eller andre kompenserende løsninger for å legge til rette for bruk av 1+3-modellen.
  3. Vesentlige endringer i innholdet eller framdriften skal godkjennes av Innlandet fylkeskommune.

Krav til søknaden

Søknaden må inneholde:

  • nærmere beskrivelse av hva du søker tilskudd om og hvordan dette innfrir målene for tilskuddsordningen
  • en plan for etablering av den alternative opplæringsmodellen, samt forventede resultater og effekter av at modellen etableres
  • oppsett av budsjett som spesifiserer nærmere forventede utgifter

Søknadsfrist 

Søknadsfristen i 2026 er 9. november. 

For årene 2027 og 2028 vil det være to søknadsfrister i året: 1. februar og 1. september.

Slik søker du

Du logger deg inn via ID-porten og sender søknad til Innlandet fylkeskommune:

Send søknad på sikker digital post

Rapportering

Får du tilskudd, skal du årlig rapportere til fylkeskommunen om bruk av midlene. 

Rapporten skal inneholde

  • oversikt over hvordan tilskuddet er benyttet 
  • beskrivelse av gjennomførte aktiviteter 
  • vurdering av måloppnåelse 
  • enkelt prosjektregnskap eller økonomisk oppstilling

For å sikre at midlene benyttes ifølge retningslinjene, kan fylkeskommunes revisjon kreve innsyn hos mottakerne. Hvis midlene ikke er brukt i tråd med kriteriene, vil fylkeskommunen kreve tilbakebetaling.