Tiltak mot utforkjøringer 65 steder i Innlandet

Arbeidet mot utforkjøringsulykker fortsetter fordi utforkjøringer har tatt flest menneskeliv i Innlandet de siste årene.

De siste ti årene har 137 personer omkommet og 723 blitt hardt skadet på veger i Innlandet. Av disse har 46 personer omkommet og 267 blitt hardt skadet i utforkjøringsulykker.

Bør gjøre tiltak 1800 steder

Langs fylkesveg 210 i Våler i Solør er det nylig satt opp rekkverk. Tiltaket bedrer trafikksikkerheten langs fylkesvegen. - Klikk for stort bildeLangs fylkesveg 210 i Våler i Solør er det nylig satt opp rekkverk. Tiltaket bedrer trafikksikkerheten langs fylkesvegen. Arne Skybak, Innlandet fylkeskommune

I Innlandet har det blitt gjort en kartlegging av alle 37 000 svinger på fylkesvegene i fylket. Etter en vurdering ut fra risikoen for utforkjøringer og trafikkmengde er det cirka 1800 svinger på fylkesvegene som har en utforming som gjør at fylkeskommunen bør gjøre tiltak.

- I perioden 2022 til og med 2025 er det satt av ti millioner kroner årlig til tiltak mot utforkjøringer i Innlandet. Dette gjør at vi årlig får utbedret mellom 50 og 100 strekninger, forteller trafikksikkerhetskoordinator Arne Skybak i Innlandet fylkeskommune.

I løpet av 2024 blir det gjort tiltak på 65 forskjellige punkter på fylkesveger rundt om i Innlandet. Det har blant annet blitt gjort tiltak på fylkesveg 29 mellom Alvdal og Folldal, flere steder på fylkesveg 30 i Østerdalen, fylkesveg 209 i Odalen, fylkesveg 213 mellom Moelv og Lillehammer og fylkesveg 210 i Solør samt fylkesveg 2416 i Gjøvik.

Hvor mye penger som skal brukes etter 2025 avklares i prosessen med handlingsprogram for fylkesveger for perioden 2026 til 2029.

Ulike typer tiltak

Det er ulike tiltak som gjøres for å bedre trafikksikkerheten i svingene med størst skadepotensial. 

Noen steder blir terrenget ved siden vegen slaket ut og steiner og andre ting som kan skape omfattende skader fjernet. Andre steder hvor det står ting i sideterrenget som ikke kan fjernes, blir det satt opp rekkverk.