Bedre veg mellom Kapp og Raufoss

Hele fylkesveg 2362 har blitt asfaltert og til dels utbedret i løpet av de tre siste årene. Nå er arbeidet ferdig.

Lastebil med skilt om vegmerking. - Klikk for stort bildeArbeidet på fylkesvegen mellom Kapp og Raufoss ble avsluttet med vegmerking, her på Bjørnsgårdlinna på Kapp. Kari Hermanrud

Fylkeskommunen har gjort omfattende utbedringstiltak på to delstrekninger i år og i fjor.

Pendlerveg

Fylkesvegen mellom Kapp i Østre Toten og Raufoss i Vestre Toten er mye brukt av arbeidspendlere. Trafikkmengden er på ca. 1000 kjøretøy i døgnet i årsgjennomsnitt ved Kapp og øker til ca. 2500 kjøretøy i døgnet i Raufoss sentrum.

I 2024 og 2025 har strekningene Almslinna i Vestre Toten og Bjørnsgårdlinna i Østre Toten blitt rustet opp med grunnarbeid før vegen fikk ny asfalt og oppmerking.

- Vi har byttet ut dårlige stikkrenner og rensket grøftene for å sikre at vannet flyter godt unna. På de dårligste strekningene har vi også byttet ut overbygningen for å gjøre vegen mer robust, sier prosjektleder Vidar Øfstaas i Innlandet fylkeskommune.

Asfaltert og merket opp

Grunnarbeidet som ble utført i 2024 ble gjort av Toten Anlegg og Transport AS. I år har Veidekke AS dypstabilisert bærelaget og lagt ny asfalt på de de to strekningene.

- De to strekningene er litt over 4,5 kilometer lange til sammen. Utbedringstiltakene vi har gjort der har kostet rundt 21 millioner kroner, forteller Øfstaas.

De to øvrige strekningene på fylkesvegen mellom Kapp og Raufoss fikk nytt asfaltdekke i 2022.