Fv. 1702 Nessundet bru

Ny fylkesveg 1702 Nessundet bru i Ringsaker kommune skal utredes og planlegges i første del av planperioden 2026 til 2029. 

Dette kommer frem av handlingsprogrammet for fylkesveger for perioden 2026 til 2029 som fylkestinget vedtok høsten 2025. 

Nessundet bru i Ringsaker kommune er eneste vegforbindelsen mellom Helgøya og fastlandet på Nes. Eksisterende bru ble åpnet for trafikk i 1957, og de siste årene har det blitt gjort utbedringstiltak på brua slik at den kan opprettholde sin bruksklasse. Siden 1957 har samfunnet utviklet seg mye blant annet ved at maskiner, lastebiler og biler har blitt større og tyngre, og selv om det er gjort tiltak vil brua ha god nok bæreevne i 10 til 20 år. Dette gjør at det er behov for ny bru mellom Helgøya og Nes. Ny bru skal sikre en fremkommelig og trafikksikker bruforbindelse for kjørende, gående og syklende, og målet er at ny bru har lavt behov for vedlikehold. 

Fremdrift

Innlandet fylkeskommune startet våren 2026 med fase 1 i utredningen av ny Nessundet bru. Denne fasen vil pågå til sommeren 2027, og i denne fasen vil fylkeskommunen hente inn en del kunnskap om nærområdet. Dette er kunnskap om grunnforholdene i Mjøsa og på land, dybder til sjøbunn, naturkartlegging, kulturminneundersøkelser, hydrologi/strømningsforhold, dronefoto og grunnlag for å vurdere fundamentering. Fase 1 vil avsluttes våren 2027 med en politisk sak i samferdselsutvalget i Innlandet fylkeskommune. 

Fase 2 vil starte våren 2027. I fase 2 vil fylkeskommunen jobbe videre med fundamentering og tekniske løsninger. I denne fasen vil det legges frem politiske saker for avklaringer rundt løsningsforslag og finansiering. Forutsatt nødvendige politiske vedtak vil fylkeskommunen også kunne starte med planlegging etter plan- og bygningsloven. Fase 2 vil avsluttes høsten 2027.

Nyheter

Her finner du nyheter som er publisert om utredningen og planleggingen av Nessundet bru: