Fylkesbiblioteket lanserer startpakke for tøyveskebibliotek

Et enkelt og effektivt tiltak for å fremme høytlesing.

Våler bibliotek - Klikk for stort bilde Våler bibliotek

Et tøyveskebibliotek er en enkel måte for småbarnsforeldre å låne bøker til høytlesning med seg hjem. Bøkene henger klare i barnehagen, og utlånssystemet er enkelt å administrere.

Illustrasjon av tøyvesker i biblioteket - Klikk for stort bildeTøyvesker i bibliotek Nordland fylkesbibliotek

Tøyveskebibliotek er et samarbeid mellom folkebibliotek og barnehager, og målet er å stimulere til høytlesing hjemme. 

Tall fra Lesesenteret i Stavanger viser at foreldre leser mindre for barna sine enn før. Høytlesing gir gode opplevelser, utvikler språk og fantasi. 

Gode leseferdigheter er også et godt grunnlag for læring seinere i livet.

Gode erfaringer

Tøyveskebibliotek er prøvd ut i flere fylker med gode erfaringer. Det er et enkelt og effektivt tiltak for å fremme høytlesing. Innlandet fylkesbibliotek tilbyr nå gratis tøyvesker og materiell. 

Vil du ha tøyvesker tilsendt? 

Send oss en epost.

Tekst: Linn T. Sunne, Innlandet fylkesbibliotek