Forsterkingen av Nessundet bru er ferdig, men det gjenstår å demontere stillas. Det skjer i 2026.
Borger Løfsgård Kojedahl, Innlandet fylkeskommune
Arbeidene med å forsterke Nessundet bru startet i midten av august. Siden da har entreprenøren Consolvo AS på vegne av Innlandet fylkeskommune forsterket
- Knutepunktene
- Selve fagverket
- Endespennet på brua
- Arbeidene med å forsterke knutepunktene, fagverket og endespennet på brua er nå ferdig, og bruksklassen vil bli endret fra T8/40 til T10/50 før jul, forteller byggeleder Borger Løfsgaard Kojedahl i Innlandet fylkeskommune.
Demontering stillas og asfaltering gjenstår
Selv om arbeidene med forsterkingen er ferdig, vil noe arbeid gjenstå til 2026. Stillaset under brua vil bli demontert tidlig i 2026, mens brua vil bli asfaltert våren 2026.
- Asfalteringen må gjøres til våren ettersom det ikke været og temperaturen gjør at kvaliteten på asfalten ikke blir bra på denne tiden av året, fortsetter Kojedahl.
Tredekke byttes i 2026
Midtspennet i tre på midten av brua er slitt og har skader.
- Dette tredekket vil bli byttet med nytt tredekke. Vi kommer tilbake med mer informasjon i forkant av oppstarten av disse arbeidene, sier Borger Løfsgaard Kojedahl avslutningsvis.