Fylkesordfører Thomas Breen.
Kine Kruge Foto / Innlandet fylkeskommune
Det sier fylkesordfører Thomas Breen (Ap) om regjeringens forslag til statsbudsjett for 2027 som ble lagt fram onsdag.
– Allikevel er det rom for en økning på både sykehus og kommuner. Det er også lagt inn en forlengelse av Norgespris på strøm, gratis SFO og kutt i inntektsskatten som innbyggerne i Innlandet vil tjene på, fortsetter han.
Det er også ting han ikke er fornøyd med, og han trekker spesielt fram utbyggingen av Hamar stasjon.
– Dessverre var ikke Hamar stasjon med. Håpet nå er at de som skal forhandle på et endelig budsjett får inn dette tiltaket. Det er viktig for både konkurransekraft, beredskap og økt persontrafikk.
I tillegg mener Breen det er uheldig at FORREGION er tatt ut.
– Her har vi har en jobb å gjøre til budsjettet skal vedtas endelig!
Om lag 60 mill. kr. mer
I forslaget til statsbudsjett foreslår regjeringen en realvekst i frie inntekter til kommunesektoren.
Av dette får fylkeskommunene en økning på 600 millioner kroner. Denne veksten kommer i tillegg til varige økninger i rammetilskuddet i 2026, blant annet til kollektivtransport og tannhelse.
Foreløpige beregninger viser at økningen i frie inntekter for Innlandet fylkeskommune blir om lag 60 millioner kroner.
Frie inntekter består av skatt og rammetilskudd.
Mindre til fylkesveger
I 2026 ble det bevilget 1 milliard kroner ekstra til fylkesvegene på landsbasis. Dette blir ikke videreført i 2027.
Regjeringen har ikke satt av midler til å bygge ut Hamar stasjon i 2027. En utbygging er nødvendig for å kunne kjøre 650 meter lange godstog mellom Oslo og Trondheim. Samferdselsdepartementet tar sikte på å foreslå kostnadsramme for Hamar stasjon i statsbudsjettet for 2028.
Andre ting som kan nevnes på samferdselsområdet:
- Reduksjonen på månedskortene på buss videreføres.
- Ras- og skredsikring på fylkesveg videreføres med 23 millioner kroner.
- Det er ingenting om riksveg 4 eller ny mjøsbru.
Kutter penger til bredbånd og forskning
Regjeringen foreslår å avvikle ordningen for bredbåndsutbygging. De vil heller prioritere sikkerhet og beredskap i elektronisk kommunikasjon enn bredbånd.
Også ordningen Forskningsbasert innovasjon i regionene (FORREGION) blir foreslått avviklet. Denne ble også foreslått avviklet i fjor, men kom inn igjen i det endelige forslaget som ble vedtatt.
Mer til museer i Innlandet
Anno museum får 500 000 kroner mer til drift av det regionale historiesenteret på Domkirkeodden.
Randsfjordmuseet får økt driftstilskuddet sitt med 1 million kroner. Dette er knyttet til arbeidet med å omorganisere museet på grunn av at Gran kommune går fra Innlandet til Akershus fylke fra 1. januar 2028.
Regjeringen foreslår også å videreføre tilskuddet til Prøysenhuset med 1 million kroner. Dette er under forutsetning av at Prøysenhuset jobber for å bli en del av Anno museum på sikt.
Fjelldansen i Valdres får økt tilskuddet med 685 000 kroner som en del av satsingen på dans.
Innkjøpsordningen til Norsk kulturfond blir styrket med 6 millioner kroner. Det betyr flere bøker til bibliotekene også i Innlandet.
Musikk i Innlandet fikk 1 million kroner i 2026. Dette blir ikke videreført i 2027.