Refleksens dag: vær synlig i trafikken!

I Innlandet bruker 51 prosent av befolkningen refleks. Enda flere bør bruke refleks for å bedre egen sikkerhet.

Det er viktig at alle trafikanter gjør seg synlig i trafikken. Gående kan gjøre dette ved å bruke refleks.  - Klikk for stort bildeDet er viktig at alle trafikanter gjør seg synlig i trafikken. Gående kan gjøre dette ved å bruke refleks. Camilla Reinemo Fjellvang, Innlandet fylkeskommune

Trygg Trafikk gjennomfører årlige tellinger av refleksbruken i Norge. Tellingen i 2024 viste at 51 prosent av voksne fotgjengere i Innlandet brukte refleks. 

- I Innlandet har refleksbruken ligget på vel 50 prosent i flere år. I 2024 var det fire fylker med høyere refleksbruk enn Innlandet, og vi oppfordrer nå flere Innlendinger om å bruke refleks, sier Marianne Mittet Solbraa som er regionleder i Trygg Trafikk i Innlandet. 

Refleks er en billig forsikring

Alle trafikanter, enten du går, sykler eller kjører bil, har ansvar for å gjøre seg synlig når en ferdes i trafikken. 

- Årlig omkommer fotgjengere i trafikken i Norge som antagelig kunne vært unngått ved bruk av refleks. Å bruke refleks er en billig forsikring, forteller Steinar Svensbakken, seniorrådgiver innen trafikksikkerhet i Innlandet fylkeskommune.

Svensbakken forteller at personer uten refleks er synlig på en avstand på 25 til 30 meters avstand, mens trafikanten med refleks vil være synlig på 140 meters avstand der hastigheten er 80 kilometer i timen.   
Bilførere må også være bevisst sitt ansvar ved å kjøre etter vær- og føreforholdene og ikke ta noen sjanser. 

De fleste fotgjengerpåkjørsler skjer i byer

Det er viktig å bruke refleks for å gjøre seg synlig både langs veger med og uten belysning.

- Refleks vil øke synligheten din langs mørke veger, men det er også viktig å bruke refleks i belyste gater. De fleste forgjengerpåkjørsler skjer i byene og når folk krysser gater, og dette viser behovet for å bruke refleks i bynære strøk, fortsetter Svensbakken. 

Svensbakken forklarer at mørke fotgjengere blir usynlige i mørket, og at lys fra biler og butikkvinduer gjør det vanskelig å se fotgjengere uten refleks. 

De beste reflekstipsene

Trygg Trafikk og Innlandet fylkeskommune har følgende reflekstips:

  • Fest refleks på alle jakker og bagger.
  • Legg refleksbånd i skoene slik at du lett finner dem og kan sette dem på deg når du skal ut i mørket.
  • Bruk refleks som beveger seg når du går.
  • Bruk minst to reflekser slik at du er synlig fra alle kanter.
  • Heng refleksen i knehøyde eller bruk slapwrap på bein.

Husk også at refleksvest er en forbruksvare som bør byttes ut med jevne mellomrom. Har du vasket den mer enn 20 ganger, avtar reflekseffekten. Det samme gjelder om du har refleksvester er to til tre år gamle og brukes mye.

- Har du en refleksvest som er vasket eller brukt mye, anbefaler vi å skaffe ny vest, fortsetter Mittet Solbraa i Trygg Trafikk.

Markerer refleksdagen

Den nasjonale refleksdagen arrangeres den tredje torsdagen i oktober hvert år. Innlandet fylkes trafikksikkerhetsutvalg (FTU), hvor Trygg Trafikk, Statsforvalteren i Innlandet, Statens vegvesen, Politiet, Norges Lastebileier-Forbund (NLF), Norges Trafikkskoleforbund (NTSF), Norges Automobil-Forbund (NAF) og Innlandet fylkeskommune sitter, markerer refleksdagen torsdag 16. oktober rundt om i fylket. 

- Selv om vi markerer refleksdagen hvert år, er bruk av refleks viktig i hele den mørke årstiden. Jeg oppfordrer alle innbyggerne i Innlandet til å bidra i refleksdugnaden i hele vinter, oppfordrer Iselin Vistekleiven, leder av hovedutvalg for samferdsel i Innlandet fylkeskommune.