Detalj fra Elverum Rådhus.
Mikkel Marhaug.
Rådhuset og Triangelgården i Elverum er dagligdagse syn, slik det blir når vi vandrer i byene våre og gjør ærend til offentlige bygninger, kontor og butikker. Det er ikke nødvendigvis husene vi går rundt og tenker på.
Særpreget arkitektur
Visste du at Elverum har et helt eget særpreg på grunn av arkitekturen som finnes her?
Byer som gjenreises i en avgrenset tidsperiode får et eget arkitektonisk avtrykk. I Elverum er det særlig byggeskikken i tiårene etter andre verdenskrig som gjør seg gjeldende, men hele 1900-tallet er synlig.
Stolpejakt med tidsreise gjennom 1900-tallet
Nå kan du kombinere stolpejakt i Elverum sentrum med å ta en ekstra kikk på noen av de mange spesielle bygningene i byen. Rett og slett rusle rundt og få inntrykk fra hele 1900-tallet gjennom Arkitekturløypa. Kanskje ser du Elverum med nye øyne?
Elverum sentrum - Arkitekturløypa startet 11. mai og er åpen til og med 15. oktober.
Finn løypa i appen Stolpejakten
Hvis du er ny stolpejeger er framgangsmåten slik:
- Last ned appen Stolpejakten og velg sted for å få opp Innlandet og Elverum (eller velg kart og zoom inn derfra).
- Finn Elverum sentrum - Arkitekturløypa.
I QR-kodene på stolpene får du vite litt om bygningene og hvem som var arkitekter.
Papirkart
Det er også mulig å laste ned papirkart selv, eller få papirkart på servicekontoret til Elverum kommune og på biblioteket.
Gjenreisningen etter 1945
Elverum ble voldsomt rammet av tysk bombing i aprildagene i 1940. Gjenoppbyggingen etter krigen har blitt et tidsvindu til bygg med stramme flater. Arkitekturen var preget av mye stein, betong og glass, såkalt etterkrigsmodernisme.
Elvarheim - rådhus med europeiske forbindelser
Arkitekturen binder Elverum sammen med europeiske strømninger innen arkitektur og design. Rådhuset stod klart i 1956 ved arkitektene Torp & Torp. Bygningen har for eksempel klare likhetstrekk med Aarhus rådhus i Danmark, tegnet av den kjente arkitekten Arne Jacobsen.
Bygget plukker på mange måter opp tråden fra det tidligere rådhuset som gikk tapt under bombingen aprildagene 1940. I den forstand at begge byggene var ruvende og svært påkostede bygninger. Begge var typiske for sin periode. Det nye rådhuset ble bygget i en monumental etterkrigsmodernisme, med klare funksjonalistiske trekk.
Har du lagt merke til de vakre rekkverkene i smijern utformet som verktøy over hovedinngangen til rådhuset, og med blomster utenfor festsalen?
Rådhuset har forseggjorte rekkverk i smijern.
Mikkel Marhaug.
Triangelgården – moderne og markant kontorbygg for sin tid
Siden bygården Triangelgården ble ferdigstilt i 1970 har den vært et tydelig signalbygg i Elverum. Bygget huset både sorenskriver og legekontor i markante omgivelser av betong og glass. Triangelgården har et stramt modernistisk uttrykk med tydelige horisontale linjer og oppdeling gjennom balkongene.
Triangelgården stod ferdig i 1970. Fortsatt et signalbygg i bybildet.
Mikkel Marhaug.
Skogbrukets hus viser skogbrukets betydning
Skogbrukets hus er også et flott hus, ferdigstilt i 1953 i utpreget etterkrigsmodernisme. Huset ble bygget med påkostede materialer og detaljer med skifer og teak. Bygningen viser skogbruksnæringens betydning i regionen.
Skogbrukets hus i Elverum stod ferdig i 1953 med Otto L. Scheen som arkitekt.
Mikkel Marhaug.
Byen før krigen og bombingen
Flere av bygningene som er representert i løypa er bevart fra før krigen. Disse gir en liten pekepinn på hvordan det en gang så ut i byen. Et eksempel på dette i Arkitekturløypa er Elverum Sparebank og Solbraa-bygget.
Samarbeidspartnere
Stolpejakten i Elverum er et samarbeid mellom Innlandet fylkeskommune, Foreningen Stolpejakten og Elverum orienteringsklubb som er lokal arrangør.
Stor takk skal lokal arrangør og foreningen Stolpejakten som har gjort det praktiske arbeidet med løypa.