Mange møtte opp utenfor fylkeshuset i Hamar for å demonstrere mot de foreslåtte skolenedleggelsene i oktober 2024.
Marit Thobiassen Strande
Etter at kommunikasjonssjef Halvor Løkken skrev et leserinnlegg i flere av mediene som har dekket skolesaken i fylket, hvor han blant annet mente at mediene ikke har gjort nok for å få fram et balansert bilde, har både mediene og andre slått tilbake mot kommunikasjonssjefen og fylkeskommunen.
– Det får vi tåle. Dette er verken ment å være en kartlegging av enkeltjournalister eller et forsøk på å redigere mediene som har fulgt opp fylkestingets nedleggingsvedtak. Dette er en viktig sak for svært mange, og det er naturlig at media har vært opptatt av det og at fylkeskommunen har måttet tåle mye negativ omtale. Det må vi bare stå i, sier Løkken.
Uavhengig gjennomgang
Han mener det er viktig å lære av saken, at man i ettertid må evaluere hva som var bra og hva som kunne og burde vært gjort bedre.
– Internt har vi, både politikere og administrativt ansatte, ment både det ene og det andre om medias massive dekning av saken. I stedet for å synse, ønsket vi en uavhengig gjennomgang. Hva den enkelte journalist har gjort i forbindelse med denne saken, er ikke det som er viktig med analysen. Det kan hvem som helst se og vurdere – alt ligger offentlig tilgjengelig på de enkelte avisenes nettsider.
Totalt 1430 artikler
Analysen teller 1 430 artikler i tidsrommet 12.04.–05.12.2024, fordelt på 1 037 oppslag i de lokale og regionale mediene som er mest berørt av endringene i skolestrukturen (Gudbrandsdølen Dagningen, Oppland Arbeiderblad, Østlendingen, Glåmdalen og Fjuken) og 393 saker i riksmediene.
Etter at det ble kjent at fylkeskommunen hadde fått utarbeidet denne analysen, har det kommet en rekke innsynskrav fra medier og privatpersoner som ønsker å se innholdet i den.
– Derfor velger vi nå å legge den ut på nettsiden vår, så får hver enkelt gjøre seg opp sin egen mening om innholdet i rapporten, sier Løkken.
Medieanalysen fra Infomedia (PDF, 3 MB)