Slik blir nye Arlien bru over Gausa i Rudsbygd.
Illustrasjon: Sweco
Brua over elva Gausa i Rudsbygd ble ødelagt av flom under uværet «Hans» sommeren 2023 og må skiftes helt ut.
Ny betongbru
Den gamle brua var ei stålbru fra 1880-årene, som opprinnelig var brukt som jernbanebru. Den ble så ødelagt under flommen i august i 2023 at den måtte stenges, og i januar 2024 ble den revet.
- Den nye brua vi skal bygge blir av betong og blir en lavere konstruksjon enn den som lå der før. Den kommer til å ligge høyere i forhold til elva enn gamlebrua, for å ta høyde for nye flommer, sier prosjektleder Rolf Klemetrud i Innlandet fylkeskommune.
Lokalt firma lavest
Fylkeskommunen fikk inn åtte tilbud fra entreprenører som vil bygge ny bru i Rudsbygd. Blant disse hadde Gjerdalen Entreprenør AS fra Lillehammer det laveste tilbudet.
- Nå skal vi gå gjennom alle tilbudene, kontroll-regne summer og sjekke dokumentasjonen vi må ha, før vi kan inngå kontrakt. Det er mulig at entreprenøren kan begynne å rigge seg til på anleggsstedet før jul, mens selve byggearbeidet trolig starter i januar, sier Klemetrud.
Ferdig i august
I tillegg til å bygge ny bru, skal entreprenøren bygge om vegen litt, slik at svingen inn på brua fra sør blir bedre tilpasset store kjøretøy.
Arbeidet skal være ferdig i løpet av august 2025.
Fylkeskommunen anslår at det vil koste rundt 45 millioner kroner å bygge ny bru på fylkesveg 2528 i Rudsbygd. Samferdselsdepartementet har tidligere sagt at staten vil dekke utgiftene til å bygge opp igjen veger og bruer etter «Hans», når fylkeskommunens egenandel er trukket fra.