7.6 Modulstrukturert opplæring
Med innføring av ny opplæringslov er opplæringsmodellen i 13 lærefag etter modulstrukturerte læreplaner. Opplæringen skal være tilpasset voksnes behov, utgangspunkt og livssituasjon, slik at det skal være enklere å veksle mellom opplæring, arbeid og andre forpliktelser.
Modulstrukturert opplæring er ett av flere tiltak i fullføringsreformen, som skal bidra til at flere voksne kan ta fag- eller svennebrev, og at norsk arbeidsliv får dekket sitt behov for kvalifisert arbeidskraft. Opplæringsmodellen skiller seg fra andre ordninger for ungdom og voksne når det gjelder organisering, tidsbruk og innhold. Formålet med opplæringsmodellen er at den voksne raskt og effektivt skal oppnå den kompetansen som er nødvendig for å bestå eksamen og fag- eller svenneprøven i det aktuelle lærefaget. Nivået på sluttkompetansen er den samme som for ordinære løp.
Det jobbes med å utvide med flere modulstrukturerte lærefag.
Innlandet fylkeskommune var med i forsøksordningen for modulstrukturert opplæring (MFY), og var dermed godt rustet for overgangen til ny opplæringslov i august 2024. Likevel har det vært lagt ned omfattende med ressurser for å implementere ny lov og forskrift. Det har blitt vektlagt å ha fokus på særskilt språkopplæring for voksne deltakere (forsterket opplæring i norsk) og realkompetansevurdering.
Målsettingen med særskilt språkopplæring for voksne deltakere er å utvikle en felles forståelse og en likeverdig praksis for forsterket opplæring i norsk i Karriere Innlandet, på tvers av de ni karrieresentrene, i tråd med opplæringsloven § 19-8 og nasjonale føringer. Det er gjennomført flere tiltak knyttet til dette i løpet av skoleåret. Videre arbeid gjennom våren 2025 hadde som mål å utvikle og utforske hvordan forsterket norskopplæring kan tilpasses ulike opplæringsløp og målgrupper.
Innen temaet realkompetansevurdering ble det våren 2025 gjennomført en digital kursrekke for ansatte som jobber med realkompetansevurdering. Målet var å arbeide fram en felles forståelse og praksis for hvordan realkompetansevurdering gjennomføres i Karriere Innlandet.