• Hendelse

Forskingsformidling: Hva skjer når forsyningskjedene brister?

Dato

Tirsdag 29. september 2026

Tidspunkt

kl. 18.00 - 19.00

Sted

Hamar bibliotek

Last ned kalenderfil (.ics)

Carla Susana A. Assuad kommer til Hamar bibliotek for å snakke om sirkulær vareproduksjon. Hun er Førsteamanuensis på institutt for vareproduksjon og byggteknikk ved NTNU (Norges Tekniske og Naturvitenskapelige Universitet).

Når hyllene blir tomme — sirkulær produksjon som beredskap og selvstendighet

Hva skjer når forsyningskjedene brister? Når energiprisene stiger, når varer ikke lenger kommer fram, når vi plutselig må klare oss mer på egen hånd?

Vi har vent oss til å tenke på bærekraft som noe grønt — solceller, elbil, mindre kjøtt. Men bærekraft handler like mye om trygghet, økonomi og evnen til å stå støtt når verden rundt oss skjelver. Krig i Europa, brutte handelsruter og uro i energimarkedene har vist oss hvor sårbare vi er.

I dette foredraget ser vi på sirkulær produksjon — kunsten å bruke ressursene vi allerede har, om og om igjen — som en konkret vei til beredskap og selvstendighet. Hvorfor det vi kaster kan bli vår styrke. Hvorfor Norge har mye å tjene på å gjenvinne mer. Og hva hver enkelt av oss kan gjøre for å være med på endringen. Dette er et inspirerende foredrag om hvordan vi kan bygge et tryggere og mer robust samfunn — én ting, ett valg, ett initiativ av gangen.

Foredraget er en del av en foredragsrekke som vil foregå på bibliotekene i Innlandet, hovedsakelig i høsthalvåret i 2026, i regi av Innlandet fylkesbibliotek.

Satsningen kommer som en følge av totalberedskapsåret i år og et stadig større fokus i samfunnet på bærekraft og beredskap. 

Følg med på kalenderen vår for å finne et foredrag nær deg. Totalt 27 bibliotek i Innlandet er med.
 

Praktisk informasjon

Om arrangøren

Arrangeres av

Innlandet fylkesbibliotek og Hamar bibliotek

Kontakt

Randi Forberg Wist

Om stedet

Navn

Hamar bibliotek